Adwentyści Łódź

ESENCJA IV – “Czy mój Bóg umarł?”

27 marca, 2023
Zbór Łódź-Widzew

To IV już seria z cyklu Esencja – a więc formatu spotkań prelekcyjno-dyskusyjnych, podczas których poruszamy istotne zagadnienia wiary chrześcijańskiej w skondensowanej formie: jeden weekend w miesiącu, trzy spotkania (piątek, sobota, niedziela).

Oprócz prelekcji, którą prezentuje pastor Konrad Pasikowski (znany też jako bloger Sensoholik), jest również czas na wyrażenie swoich opinii i zadanie pytań. Spotkania mają charakter hybrydowy – prelekcja jest transmitowana na żywo na kanale YouTube Adwentyści Łódź. Po wykładzie prelegent zapoznaje się z najciekawszymi wypowiedziami uczestników zdalnych, które pisali na czacie, a także stara się odpowiedzieć na ich pytania.

Po części transmitowanej uczestnicy stacjonarni zaproszeni są piętro niżej do specjalnie zaaranżowanej Herbaciarni, gdzie w przytulnej atmosferze prowadzony jest panel dyskusyjny; wtedy również można zadać prelegentowi pytania.

IV seria Esencji dotyczy czystej esencji chrześcijaństwa, samego rdzenia wiary chrześcijańskiej, a więc postaci Jezusa z Nazaretu.

Pierwsze spotkanie (piątek 31.03, godz. 19:00) w tej serii nosi tytuł: “Jezus – fakty czy mity?” – poruszymy zatem kwestię historyczności postaci Jezusa z Nazaretu.

Ponadto przyjrzymy się samemu pojęciu mitu z religioznawczego punktu widzenia. Okazuje się bowiem, że choć w mowie potocznej słowo “mit” oznacza coś fałszywego, to gdy przenosimy się na grunt specjalistycznego języka filozofii religii, słowo to pozbawione jest pejoratywnego znaczenia.

Drugie (2/3) (sobota 01.04, godz. 19:00) spotkanie z serii “Czy mój Bóg umarł?” zatytułowałem: “Narodziny i śmierć Boga”.

Mowa oczywiście o cudzie Wcielenia oraz o śmierci Jezusa z Nazaretu, najważniejszego wydarzenia w historii ludzkości, patrząc z perspektywy chrześcijańskiej.

Czy to możliwe, aby Bóg się urodził? Jak można to sobie w ogóle wyobrazić? A co ze śmiercią? Czy gdy Jezus umarł to – według chrześcijan – Bóg przestał istnieć (albo jakaś Jego część)?

Dlaczego chrześcijaństwo – religia miłości – koncentruje się wokół niesprawiedliwego cierpienia?

Czy to możliwe, aby śmierć żydowskiego nauczyciela i cudotwórcy mogła uratować ludzkość ze świata przemijania i śmierci?

Trzecie i ostatnie spotkanie w tej serii (3/3) odbędzie się w niedzielę 02 kwietnia o godz. 19:00 i nosi tytuł: “Czy człowiek może być Bogiem?”.

Nie chodzi mi jednak o jakiegokolwiek człowieka, ale konkretnie o Jezusa z Nazaretu – czy to możliwe, aby to, co mówił sam o sobie było prawdą? Czy to możliwe, że istniał przed założeniem świata i jest Synem Bożym, odbiciem samego Boga?

Nie da się tego jednoznacznie udowodnić, pytanie jednak czy istnieją jakieś dobre argumenty, które pozwalają chrześcijanom wierzyć właśnie w Jezusa Chrystusa, przy jednoczesnym odrzuceniu innych mitów religijnych (chodzi o mit w rozumieniu religioznawczym).

Jeśli Jezus z Nazaretu był tym, za kogo się podawał, to znaczy, że nie tylko umarł, ale i zmartwychwstał. Czy człowiek XXI wieku ma jakąkolwiek rozsądną podstawę, aby przyjąć takie niedorzeczne twierdzenie jako najważniejsze przekonanie swojego życia?

Uważam, że tak i właśnie na tym spotkaniu przedstawię te argumenty, które przemówiły do mnie.

Spotkania odbędą się tradycyjnie w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego Łódź-Widzew, przy ul. Kopcińskiego 67, o godz. 19:00.

Zapraszamy, wstęp wolny.

Imbryk,
czyli Zespół Twórców Esencji

esencja.info