Adwentyści Łódź

Pierwsza Konferencja Zdrowia Psychicznego wśród dzieci i młodzieży zakończona.

26 kwietnia, 2023
KADS

Za nami pierwsza konferencja, omawiająca problemy zaburzeń psychicznych wśród najmłodszych. Wszystkim nam leży na sercu zdrowie dzieci i młodzieży. Zdrowie człowieka to stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego jak i duchowego. Dlatego warto dbać o dobre samopoczucie najmłodszych we wszystkich z tych obszarów.

Według przeprowadzonych przez WHO badań, jedna na cztery osoby ma problemy z zaburzeniami psychicznymi. W głównej mierze zaburzenia dotykają dorosłych, jednak z roku na rok można zaobserwować wzrost diagnozowanych przypadków problemów wśród dzieci.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi często mają problem ze znalezieniem pomocy oraz miejsc, które pomogą im w dbaniu o higienę zdrowia psychicznego. Pomoc dla dzieci wydaje się jeszcze mniej dostępna. Brakuje ekspertów, wiedzy a także świadomości tego problemu. Rodzice chcą pomóc, ale często nie wiedzą od czego zacząć. Z drugiej strony ludzie chcący zanieść pomoc, mogą nieświadomie przyczynić się do jeszcze większej szkody. Wszyscy zatem potrzebujemy edukacji w tym obszarze nie tylko po to, aby pomagać, ale przede wszystkim po to, aby nie zaszkodzić.

Zaburzenia oraz choroby o podłożu psychicznym to niezwykle istotne i trudne problemy społeczne oraz medyczne. Niezdiagnozowane oraz nieodpowiednio leczone przypadki mogą prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci. Zaproszeni na konferencję specjaliści: psychiatra, psycholodzy i psychoterapeuci, starali się przybliżyć temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Pierwsza część konferencji poświęcona była ogólnym informacjom o zaburzeniach psychicznych najmłodszych, możliwych przyczynach i objawach, a także zasadach leczenia.

W drugiej części mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o tym jak zadbać o dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży, w tym jak budować poczucie własnej wartości. Dowiedzieliśmy się również o budowaniu relacji i ich roli w utrzymaniu zdrowia psychicznego.

Trzecia część konferencji poświęcona była czterem formom zaburzeń psychicznych, z którymi mierzy się wiele dzieci i młodzieży: zaburzeń zachowań społecznych, zaburzeń odżywiania, depresji a także zaburzeń osobowościowych.

Na koniec przeznaczyliśmy godzinę na sesję pytań i odpowiedzi.Konferencję przygotował Sekretariat Zdrowia Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego pod patronatem Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej.