Adwentyści Łódź

ESENCJA V – “Dlaczego jeszcze czytam Biblię?”

15 maja, 2023
Zbór Łódź-Widzew

Pierwsze spotkanie z V serii Esencji zatytułowane jest: “Wiedza tajemna”.

Biblia nie jest zwykłym zbiorem starożytnych ksiąg – oprócz wielu gatunków literackich posiada również proroctwa (przepowiednie), które z mniejszą lub większą dokładnością (w większości) już wypełniły się w historii świata.

Podczas tego spotkania zaprezentuję jedną z najdokładniejszych i najbardziej istotnych przepowiedni biblijnych – przepowiedni dotyczącej pojawienia się Mesjasza, szczególnego człowieka, który wykona specjalne zadanie ratowania ludzkości.

Po dogłębnym przeanalizowaniu tego starożytnego tekstu już nigdy nie powiem, że Biblia jest zwykłym zbiorem starożytnej literatury, albo kolejną świętą księgę coraz to mniej popularnej religii. Choćbym miał nawet stracić wiarę i zostać twardym agnostykiem, Biblia na zawsze zostanie dla mnie wyjątkowym tekstem i przejawem kosmicznej mądrości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak starożytny tekst z VI w. p.n.e. zapowiedział pojawienie się Mesjasza w czasie, w którym swoją działalność rozpoczął Jezus z Nazaretu (z dokładnością co do roku) – przyjdź i wysłuchaj prelekcji, którą przygotowałem. Później możemy po porozmawiać z innymi uczestnikami przy herbatce i małym-co-nieco.

Drugie spotkanie z V serii Esencji zatytułowałem: “Jak nie czytać Biblii”.

Jako, że swego czasu udzielałem się na forum ateistycznym, zauważyłem, że panuje wśród ateistów niepisane przyszłowie: Chcesz zostać ateistą – przeczytaj Biblię.

I faktycznie niejednokrotnie tak się dzieje – gdzy ludzie czytają zbiór tych 66 starożytnych ksiąg, pełnych magicznych opisów, spisanych w trzech starożytnych (martwych) językach, przez – jak podaje tradycja – ok. 40 autorów na przestrzeni ok. 1500 lat… to nie tylko nie rozumieją tego, czego czytają. Wręcz przeciwnie – rozumieją to opatrznie. Kultura czasów biblijnych odrzuca współczesnego Europejczyka – okazuje się, że zwykły śmiertelnik współcześnie posiada wyższą moralność niż Bóg Jahwe Starego Testamentu.

Jednak… tak nie musi być. Drugie spotkanie poświęcę zagadnieniu jak czytać Biblię aby nie stracić wiary oraz aby nie zgłupieć – a takie przypadki też są znane. Biblia jest dla mnie tekstem niezwykłym, dlatego też stosuję niezwykłe zasady rozumienia, aby dotrzeć do sedna jej przekazu.

Jeśli czytałeś/aś kiedyś Biblię i zniechęciłeś/aś się, albo dopiero zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z tym Tekstem – przyjdź i wysłuchaj prelekcji, którą przygotowałem. Później możemy po porozmawiać z innymi uczestnikami przy herbatce i małym-co-nieco.

Trzecie i ostatnie spotkanie V serii Esencji, poświęconej zagadnieniu wyjątkowości Biblii, zatytułowałem: “Opowieść, która zmieniła świat”.

Biblia nie jest jedynym tekstem świętym na Ziemi – ludzie różnych religii uznają różne źródła swojej doktryny i historii wiary. Inne teksty również mocno oddziaływały i oddziałują na ludzkość – szczególnie Tanakh (Biblia Hebrajska, czyli chrześcijański Stary Testament), Koran, Wedy i Upaniszady oraz eposy hinduistyczne, Daodejing, mity greckie, itd. Można nawet pokusić się o tezę, że w tych wszystkich tekstach przejawiaja się jakaś mądrość – przynajmniej ludzka, a może nawet niekiedy i boska.

Niemniej jednak to Biblia odmieniła bieg historii świata – a przynajmniej to możemy powiedzieć praie 2000 lat po powstaniu nowej i najliczniejszej religii: chrześcijaństwa.

Czy to takie osiągnięcie wystarczy, aby uznać Biblię za księgę świętą/natchnioną/wyjątkową? Bardziej interesuje mnie co takiego mówi Biblia – w dużym skrócie – że jej oddziaływanie miało (i ma) tak wyjątkowy, uniwersalny, globalny charakter…

Jeśli zaintrygowałem Cię powyższą refleksją – przyjdź i wysłuchaj prelekcji, którą przygotwałem. Później możemy po porozmawiać z innymi uczestnikami przy herbatce i małym-co-nieco.

Spotkania odbędą się tradycyjnie w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego Łódź-Widzew, przy ul. Kopcińskiego 67, o godz. 19:00.

Zapraszamy, wstęp wolny.

esencja.info